Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bąkowie z kościołem filialnym w Biadaczu

Potrzebujemy Waszej Pomocy

Potrzebujemy Waszej Pomocy!

Renowacja organów kościelnych w Bąkowie.

Drodzy Parafianie,

Drodzy Dawni Mieszkańcy Bąkowa,

Drodzy Ofiarodawcy!

Kościół bez organów jest jak ciało bez duszy. Tak swoją myśl i znaczenie tego instrumentu w życiu kościoła wyraził Albert Schweitzer. Kiedy organy milczą w czasie nabożeństw to czegoś ludziom brakuje. Msza Św. niedzielna bez muzyki organowej to coś, co trudno sobie wyobrazić. Dlatego naszym celem jest renowacja historycznych organów kościelnych w naszej parafii, pochodzących z 1906 roku a wykonanych przez firmę Schlag und Söhne ze Świdnicy. Organy są skomplikowanym instrumentem, który to składa się z wielu specyficznych części. Dlatego każde organy są wyjątkowe, niepowtarzalne i poprzez swoje wykonanie przeznaczone do konkretnego celu oddającego ducha epoki i czasu. Nasz instrument w swoim wyrazie i brzmieniu jest przykładem  muzyki Baroku. Posiada 8 registrów, 2 manuały i pedał. Od wielu lat nasze organy towarzyszyły nam w swoim pięknym brzmieniu podczas nabożeństw i Mszy Św. Aby tak pozostało musimy coś zrobić! Po tylu latach konieczna jest renowacja instrumentu. Częste używanie, kurz, uszkodziły mechanikę funkcjonowania piszczałek i całego mechanizmu tak, iż jest to bardzo dostrzegalne i słyszalne.

Kościół w Polsce nie posiada innych źródeł utrzymania poza ofiarami wiernych, które w ostatnim czasie pandemii wystarczają jedynie na podstawowe koszty prowadzenia parafii. Z powodu pandemii wielu wiernych nie powróciło do kościoła, stąd też ofiarność spadła. Dlatego prosimy Szanownych Państwa, ludzi dobrej woli o zrozumienie i pomoc. Szacowane koszty renowacji naszych organów to ok. 100.000 zł. Jeśli chcecie pomóc w odzyskaniu pięknego brzmienia organów w naszym pięknym drewnianym kościele to wysyłajcie datki na konto: Bank Spółdzielczy w Wołczynie, Oddział w Kluczborku, Nr: 32 88760009 0031 4628 2000 0001 z dopiskiem remont organów w Bąkowie.

Za wszystkie Wasze ofiary składam serdeczne podziękowania!

Ks. Proboszcz Józef Zura.